About Blog

After some time without writing I got to the point where I have an urge to get some ideas from my head, write something about my life, what I do and what I like. To let you all know where I was and what I plan.

This blog was created in January 2015. It could be seen as a part of new years resolutions and, to be honest, it mostly is. Although I don't like resolutions very much, I see this one as smart and hopefully sustainable:)

Enjoy the reading at least as much as I enjoyed writing.

Czech version

Po nějaké době jsem se zase dostal do stavu, kdy mám občas chuť vyplodit něco o svém životě, o tom, co zajímavého jsem zažil, co jsem viděl, kde jsem byl, k čemu se chystám..., takže nejspíš přišel opět nastal čas na blog.

Blog vznikl v lednu 2015. Mohlo by se zdát, že jde o součást novoročních předsevzetí a abych se přiznal, nejen, že to tak vypadá, ale z velké části to tak i je. Ačkoliv novoroční předsevzetí nijak zvlášť nemusím, tohle mi přišlo rozumné a snad i udržitelné.

Doufám, že si čtení užijete alespoň tak, jako já psaní.

PS: Omlouvám se, že obsah je v angličtině, ale většina obsahu se týká technologií a angličtina má tím pádem větší dosah.

 Vašek Pavlín

2 thoughts on “About Blog

  1. Petr Talaš

    Ahoj, náhodou jsem narazil na tvůj blog. Hezká fotka v záhlaví. Pěkná pláž, azurové moře. Odkud to je? Karibik nebo Tichomoří?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *